Akcijski plan gospodarenja smeđim medvjedom svake godine određuje kvotu odstrjela ovog predatora, kralja hrvatskih šuma. U ovoj sezoni zadnji nadnevak odstrjela medvjeda je 15. svibnja. Lovačka društva i koncesionari koji su dobili odstrjelne kvote u svojim lovištima ovu obveze, odnosno prava uglavnom redovno izvršavaju. Tajnik Lovačkog saveza Ličko-senjske županije Mile Ugarković mišljenja je da neka lovačka društva u neku ruku u bescjenje prodaju svoje „obiteljsko srebro“.
-Cijena smeđeg medvjeda u našim lovištima nije fiksno, niti dogovorno određena. Tako se događa da je cijena odstrijeljenog medvjeda s istim brojem točaka u jednom lovištu, neusporedivo manja nego li u drugom. Svjedoci smo apsurdnih situacija da jedan muflon košta više od medvjeda u medalji! Predstavnici lovačkih društava na ovaj način čine nelojalnu konkurenciju jedni drugima, a takva neujednačenost cijena zapravo ide svima na štetu, ističe tajnik Lovačkog saveza Ličko-senjske županije Mile Ugarković.
Čini se da smeđim medvjedom još uvijek najbolje gospodare Šumarije jer ne dopuštaju cjenjkanje i odstrjele u bescjenje. Kod nekih se ličkih lovozakupnika medvjed u medalji može dobiti za čak 1500 do 2000 eura! Ovo se događa u vrijeme kada su u Bugarskoj i Rumunjskoj sasvim zabranili odstrjel smeđeg medvjeda jer cijena od po 500-600 eura s godinama dovela do drastičnog izlova te vrijedne divljači. Hoće li i kada predstavnici ličkih lovačkih društava sjesti, dogovoriti i definirati cijenu odstrjela, velika je nepoznanica, a današnja situacija ide svima na štetu.
M.S.